Louka za školou, Plzeň–Vinice
Jedná se o projekt revitalizace vnitrobloku Hodonínská - Brněnská - Sedlecká, který se nazývá „Vnitroblok Vinice – Louka za školou“. Primárním zájmem je zlepšit podmínky pro trávení volného času místních obyvatel.
V rámci projektu bude řešeno zejména:
- potřeba regulace pohybu psů,
- zkvalitnění mobiliáře,
- zastínění stávajícího území (doplnění zeleně včetně vánočního stromu),
- umístění objektu občerstvení a vodního prvku.
PROSINEC 2023
Pokračovaly zejména práce na terase kavárny a uvnitř objektu. V zadní části prostoru louky byla osazena workoutová sestava. Ke stávajícím stromům podél Hodonínské ulice, v prostoru nové mlatové plochy se objevilo kovové pítko. Probíhaly i práce na zpevněných dlážděných plochách.
Před vánočními svátky bylo provádění prací přerušeno do konce ledna.
LISTOPAD 2023
V listopadu byl položen nový asfaltový kryt chodníku vedoucího podél areálu školy, bylo dokončeno oplocení dětského hřiště, a byla provedena kanalizační přípojka vodního prvku. Během tohoto měsíce byly vysázeny stromy a osazen další mobiliář. Práce probíhaly i uvnitř kavárny a byla zahájena činnost na venkovní terase kavárny.
ZÁŘÍ - ŘÍJEN 2023
V těchto podzimních měsících pokračovaly práce na dlážděných zpevněných plochách, práce na veřejném osvětlení a byla zabudována do země technologie vodního prvku. V polovině října byl na stavbu dodán objekt kavárny. Došlo k odstranění stávajícího asfaltového povrchu chodníku vedoucího podél areálu školy, byly osazeny nové obrubníky a povrch se začal připravovat k pokládce nového asfaltového krytu.
Koncem měsíce října byly instalovány první kusy mobiliáře (lavičky, odpadkové koše) a započaly sadové úpravy.
ČERVENEC - SRPEN 2023
V prázdninovém čase došlo k vydláždění propojovacího chodníku směrem z Hodonínské ulice, který bude napojen na stávající asfaltový chodník vedoucí podél areálu školy a dětského hřiště, zahájeny byly práce na přípojkách vody a kanalizace pro stavbu kavárny a k vodnímu prvku (kašně). Došlo k osazení části stožárů veřejného osvětlení a k osazení rámu nového oplocení dětského hřiště.
ČERVEN 2023
V tomto měsíci probíhalo vytýčení inženýrských sítí jednotlivými správci a odstranění povrchů části stávajících chodníků při Hodonínské ulici.
DUBEN 2023
Dne 12. 4. 2023 bylo zhotoviteli předáno staveniště a v týdnu od 17. 4. 2023 zhotovitel zahájí svoji činnost. Nejprve proběhne příprava staveniště (osazení oplocení, umístění stavebních buněk), a to v místě části travnaté plochy vedle dětského hřiště v Brněnské ulici.
Provoz dětského hřiště v tomto období nebude omezen.
LEDEN 2023
Zhotovitel zahájil přípravné činnosti, zejména prověřoval nejvhodnější příjezdové trasy pro přejezd staveništní techniky, aby mohl zajistit příslušná povolení pro zábor staveniště a staveništní dopravu.
Předpoklad zahájení prací (předání staveniště zhotoviteli) je v jarních měsících.
PROSINEC 2022
Dne 30. 12. 2022 byla s vítězným dodavatelem uzavřena smlouva o dílo a termín pro dokončení stavby je smlouvou stanoven na 9 měsíců ode dne předání staveniště.
LISTOPAD 2022
Radou městského obvodu Plzeň 1 bylo schváleno opětovné zadání podlimitní veřejné zakázky na stavební práce s názvem „Louka za školou, Plzeň-Vinice“ s lhůtou pro podání nabídek dne 22. 11. 2022.
Celkem byly podány 4 nabídky, z nichž ekonomicky nejvýhodnější byla nabídka společnosti VYSSPA Sports Technology s.r.o., IČO 27967638 s nabídkovou cenou 20 345 598,22 Kč včetně DPH.
SRPEN 2022
Ve lhůtě pro podání nabídek obdržel zadavatel v zadávacím řízení pouze nabídku jednoho dodavatele. Nabídková cena však převyšovala stanovenou nejvýše přípustnou hodnotu, a proto zadavatel v souladu s § 127 odst. 2 písm. h) zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů využil svého práva a zadávací řízení zrušil.
Aktualizovaný harmonogram projektových prací
ČERVEN 2022
Rada městského obvodu Plzeň 1 schválila zadání podlimitní veřejné zakázky na stavební práce s názvem „Louka za školou, Plzeň-Vinice“ dle zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů, a to v souladu s § 53 zákona ve zjednodušeném podlimitním řízení. Lhůta pro podání nabídek končila dne 11. 7. 2022.
BŘEZEN 2022
Dne 21. 2. 2022 vydal Odbor stavebně správní ÚMO Plzeň 1 pro možnost realizace společné rozhodnutí (územní a stavební), které nabylo právní moci 24. 3. 2022. Projektová dokumentace pro provedení stavby byla projektantem dokončena a předána v souladu s uzavřenou smlouvou o dílo dne 20. 4. 2022.
PROSINEC 2021
Po shromáždění veškerých stanovisek dotčených orgánů byla v prosinci 2021 podána žádost o vydání společného povolení u místně příslušného stavebního úřadu.
ČERVEN 2021
Zhotovitelem byl odevzdán koncept projektové dokumentace pro vydání společného povolení, který byl rozeslán k vyjádření dotčeným orgánům (vodárna, SVSMP, SITMP …). V současné době je projektová dokumentace rozeslána ostatním dotčeným orgánům – Krajská hygienická stanice, Plzeňský záchranný sbor, MMP oddělení technických stanovisek a MMP odbor životní, dopravní a stavební pro získání příslušného povolení pro realizaci stavby.
BŘEZEN 2021
Na základě uskutečněného poptávkového řízení byla 11. 3. 2021 uzavřena smlouva o dílo na zpracování projektové dokumentace s Ing. arch. Ondřejem Rysem. Předmětem smlouvy je zejména:
• zpracování projektová dokumentace pro vydání společného povolení,
• poskytnutí součinnosti při zajištění inženýrské činnosti,
• vypracování dokumentace pro provádění stavby včetně výkazu výměr.
Koncept projektové dokumentace bude odevzdán v souladu s harmonogramem a uzavřenou smlouvou nejpozději v červnu 2021. Poté bude zahájena inženýrská činnost a budou učiněny veškeré kroky pro získání pravomocného stavebního povolení.
ROK 2021
LISTOPAD 2020
Po zapracování připomínek z veřejného projednání byl v listopadu 2020 odevzdán čistopis projektové studie.
ZÁŘÍ 2020
Veřejné představení návrhu architektonické studie proběhlo 21. 9. 2020 od 17.00 hod. v Lochotínském pavilonku. Setkání se zúčastnili zástupci městského obvodu Plzeň 1, zpracovatel architektonické studie, zástupce Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně a cca 20 účastníků z řad veřejnosti. V úvodu facilitátorka shrnula dosavadní průběh aktivit v projektu a historii vzniku návrhu. Rekapitulovala výstupy a zjištění z dotazníkového šetření a plánovacího setkání s veřejností, které proběhlo v roce 2018. V další části setkání představil zpracovatel architektonickou studii a návrh konkrétních úprav zájmového území. Po představení studie následovala diskuse a připomínkování. Většinu vznesených připomínek vypořádal zpracovatel studie nebo paní starostka na místě. Po diskuzi byli účastníci informováni o předpokládaných následujících krocích a očekávaném harmonogramu.
DUBEN 2020
V dubnu 2020 byla uzavřena smlouva o dílo na vypracování studie s Ing. arch. Ondřejem Rysem, jejímž předmětem bylo zpracování návrhu projektové studie včetně jejího projednání s veřejností. Tento koncept byl odevzdán v červnu 2020.
V roce 2018 zahájil MO Plzeň 1 participační projekt revitalizace vnitrobloku Brněnská - Sedlecká, který se nazývá „Vnitroblok Vinice – Louka za školou“.
Ve spolupráci se spolkem Pěstuj prostor a MAKAI atelier byl realizován sociologicko-architektonický průzkum a veřejné projednání. V období 06-07/2018 proběhla dotazníková anketa (on-line i papírová), které se zúčastnilo celkem 337 obyvatel. Cílem ankety bylo zjistit, jak často a jakým způsobem využívají zmiňované území. Dále se lidé mohli vyjádřit k tomu, jak by se podle nich mohlo území změnit k lepšímu. Dne 11. 9. 2018 se konalo přímo na louce veřejné projednání, kterého se zúčastnilo cca 90 lidí, zde dostali možnost se vyjádřit k tomu, jak plochu do budoucna nejlépe upravit.
Participační beseda potvrdila výsledky získané v anketě a rozhovorech, ze kterých vyplynuly čtyři hlavní potřeby:
1) Nutnost regulace pobytu psů (především kvůli exkrementům, ale i kvůli bezpečnosti)
2) Potřeba zkvalitnění mobiliáře současného dětského hřiště a zejména vymyslet a doplnit prvky (zábavu) pro náctileté
3) Území je třeba zastínit, doplnit v něm vzrostlé stromy, lépe zde zachytávat srážkovou vodu a vláhu
4) Vítaný je vodní prvek (pítko, fontána, bazének…).
Ze sociologického průzkumu vyplynulo, že území lze rozdělit na tři vzájemně odlišně fungující části (tj. oblasti s odlišným sociálním charakterem a návazně i navrhovaným řešením):
1) Území „louky“ o ploše cca 11 tis. m2,
2) Území „promenády“ – podél panelového domu v Hodonínské ulici, který ve všech parterových plochách obsahuje nebytové prostory
3) „parter“ (výraz používaný pro označení přízemní části architektury nebo zahrady)
Shrnutí:
Měla by být řešena fyzická úprava prostoru při respektování požadavků občanů a také sociální problematika.