V eurovolbách mohou volit i cizinci. Musí si podat žádost
Ve volbách do Evropského parlamentu, které se konají 7. a 8. června, mohou hlasovat i cizinci z jiných členských států Evropské unie, kteří jsou nejméně 45 dní před volbami přihlášeni k trvalému nebo přechodnému pobytu na území České republiky. Pro účast ve volbách je nutné být zapsán v dodatku tzv. stálého seznamu voličů. A o tento zápis je třeba požádat.
Jak na to? Každý musí vyplnit žádost (vzor zde) a osobně ji podat u obecního úřadu, v jehož správním obvodu je přihlášen k trvalému nebo přechodnému pobytu na území ČR – v případě prvního plzeňského obvodu je tímto úřadem ÚMO Plzeň 1, alej Svobody 60. Žádost je možné podat nejpozději do 28. dubna do 16 hodin.
Cizinci s trvalým pobytem v ČR mohou v tuzemsku volit ve dvou druzích voleb – ve volbách do zastupitelstev obcí a v již zmíněných eurovolbách. Pokud k nim v ČR půjdou poprvé, je třeba zažádat o zápis na seznam, jak je uvedeno výše. Pakliže v eurovolbách v dané obci hlasovali již dříve, na seznamu jsou již zapsáni.
K žádosti musí cizinci přiložit čestné prohlášení, že budou hlasovat pouze na území ČR. Dále je třeba uvést celou řadu identifikačních údajů jako státní příslušnost, místo pobytu či adresu volebního obvodu, kde byli dosud pro volby do Evropského parlamentu vedeni ve volební evidenci. Při podání žádosti je třeba prokázat se platným průkazem totožnosti. Úřad poté do 15 dnů žadatele vyrozumí, jak byla žádost vyřízena.
Kdy můžu volit?
- mám-li občanství jiného členského státu EU
- mám-li na území ČR pobyt (povolení k trvalému pobytu nebo potvrzení o přechodném pobytu / osvědčení o registraci)
- jsem-li na území ČR přihlášen nejméně 45 dnů přede dnem voleb
- je mi 18 let alespoň v druhý den voleb
Pozn.: Volby do Evropského parlamentu = eurovolby; Česká republika = ČR, Evropská unie = EU.