Městský obvod Plzeň 1
Úvod Život v obvodu Aktuálně z obvodu Zprávy z Jedničky: Masopust na statku U…

Zprávy z Jedničky: Masopust na statku U Matoušů se povedl. Zavítalo na něj přes pět tisíc lidí

Přes pět tisíc lidí si v sobotu 26. února našlo cestu na masopust na statku U Matoušů na staré Bolevecké návsi v Plzni, který zde pořádal první městský obvod ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Na návštěvníky čekal tradiční průvod masek, vystoupení pěveckého souboru Jiřičky z 34. základní školy či lidového Souboru písní a tanců Jiskra, který se zapojil i do průvodu. Kromě toho si lidé mohli pochutnat na zabijačkových specialitách a zhlédli též výstavu více než dvou set obrázků, které malovaly děti do soutěže Namaluj masopust. Výstava bude na statku k vidění až do Velikonoc.


Průvod maškar prošel Boleveckou náves. Vedl ho správce statku U Matoušů Martin Kolovský v masce laufra.

Sobotní program odstartoval průvod maškar, které na statek přišly před 10. hodinou dopoledne. Vedl je správce statku Martin Kolovský v převleku za laufra, kterému se někde říká také strakatý, a ten podle tradice požádal starostku Jedničky Helenu Řežábovou o svolení k masopustním rejům. Ta svolení udělila a během své řeči též vyzvala přítomné, aby vzpomněli na Ukrajinu, kde se minulý týden rozhořel válečný konflikt.
Maškary poté třikrát zvolaly sláva a průvod se vydal na náves, kde postupně obešel osm stavení, aby se pak po poledni vrátil na statek a veselil se s návštěvníky. V průvodu nechyběl ženich s nevěstou, medvěd, myslivec, řezník, sudička, víla, čarodějnice, bába Blažková, kat, kominík, žid, holič nebo v Bolevci tradiční vodník Polcárek, který měl s sebou i žábu. Kromě místních obyvatel se do průvodu zapojili i bolevečtí hasiči nebo vedení obvodu, místostarosta Jiří Uhlík šel za kašpara a místostarostka Ilona Jehličková oblékla kostým lišky. Vše vyvrcholilo v 16 hodin pohřbením bakuse. „Jsem moc ráda, že se nám povedlo vrátit do Bolevce tradici, vždyť právě masopust je jednou z příležitostí, jak udržovat lidové zvyklosti, protože posilují vazby mezi lidmi. Všem, kteří se na akci podíleli, patří velký dík,“ uvedla Helena Řežábová.
V masce přišla v sobotu na statek i spousta dětí. Na ně čekaly rukodělné dílny, zdobení polštářků, malování na obličej, skákání v pytli nebo házení míčků na přesnost.
Co se týče stále skloňované tradice, masopust jako takový začíná už po Třech králích, jeho konec je ale pohyblivý, uzavírá se totiž ve vztahu k Velikonocům, konkrétně k Popeleční středě, kdy začíná čtyřicetidenní období půstu. Dříve bývalo zvykem, že lidé před tímto půstem pořádali zábavy a zabijačky a hodovali. Masopust vrcholil bujarou oslavu s průvodem masek, o čemž se bolevecká kronika zmiňuje jako o tzv. „bláznových dnech“. Ty podle historických pramenů začínaly v neděli před Popeleční středou, nazdobil se hospodský sál, vyhrávalo se a po vsi chodil průvod maškar. Lidé se radovali až do úterý. Úderem půlnoci ale zábava skončila a Popeleční středou se vstoupilo do období půstu.
Selský statek U Matoušů je hodnotnou ukázkou lidové architektury na západě Čech. Nebývalý kontrast nabízí jeho umístění na staré Bolevecké návsi, která stojí uprostřed panelového sídliště, jež zde vyrostlo na přelomu 70. a 80. let. Díky silným hlasům rodáků a odborníků nebyla tehdy náves srovnána se zemí, což se stalo např. na Skvrňanech či Doubravce. Statek je ve správě Národního památkového ústavu a od roku 2008 se pyšní statusem národní kulturní památka, kterou se v krajské metropoli může pochlubit už jen katedrála sv. Bartoloměje. Loni statek navštívilo přes tři a půl tisíce lidí.

Nad některými maskami se tajil dech.

V průvodu byl také plzeňský lidový Soubor písní a tanců Jiskra.

Když dorazil průvod na statek U Matoušů, začalo sněžit.

Průvod maškar.

Martin Kolovský jako laufr žádá paní starostovou o svolení k masopustním taškařicím.


Svolení bylo uděleno, zábava může začít.


První tanec patří podle tradice paní starostové.


V bývalých stájích se mohly děti zapojit do rukodělných dílen. Také je zde výstava Namaluj masopust, která tu bude k vidění do Velikonoc.


Pěvecký sbor Jiřičky ze 34. základní školy.


Vyhlášení soutěže Namaluj masopust a jeden z oceněných výtvarníků Oliver Nikodím.


Na masopust do Bolevce si našlo cestu přes pět tisíc lidí.

Snímky: Milan Svoboda

Poslední aktualizace: 1. 11. 2023, Vejvodová Miroslava