Vnitroblok Krašovská: V soutěži vyhrál jednoduchý, přesvědčivý a dobře realizovatelný návrh
Pět velmi zajímavých a inspirativních projektů se sešlo v architektonické soutěži týkající se budoucí podoby vnitrobloku Krašovská v Plzni na Košutce. Odborná porota vybrala vítěze – návrh kladenského architekta Ondřeje Rysa – který dle ní nejvíce odpovídá očekávání místních obyvatel i charakteru samotného místa. Centrální část vnitrobloku ponechává volnou, obklopují ji stromy. Zaujal také návrh kavárny jako mobilního objektu či psí louka, kde mohou v budoucnosti vzniknout případně další garáže. Všechny soutěžní projekty si lidé mohou prohlédnout na webu krasovska.plzen.eu, vedení městského obvodu Plzeň 1 je představí také při besedě a výstavách.
Otevřenou architektonickou soutěž na proměnu vnitrobloku Krašovská v Plzni na Košutce vyhlásil městský obvod Plzeň 1 po téměř roční přípravě na konci loňského srpna. Od soutěžících se očekávalo, že přijdou s nápaditým řešením neobvykle rozlehlého sídlištního prostranství. V něm ale měli zároveň zohlednit požadavky veřejnosti a prvního plzeňského městského obvodu na to, jakým způsobem chtějí vnitroblok využívat. Nakonec se sešlo pět soutěžních projektů.
V prosinci 2016 se k jejich posouzení sešla porota složená z nezávislých odborníků a ze zástupců městského obvodu a spolku Pěstuj prostor, kteří celý projekt od začátku připravovali. Za nezávislou část v porotě zasedli architekti Michal Fišer (Třiarchitekti) a Václav Škarda (Atelier K2) a krajinářské architektky Radka Kurčíková a Susanne Spurná. Doplnili je místostarostka Ivana Mádlová a Romana Tomašuková za městský obvod Plzeň 1, Marek Sivák za Pěstuj prostor, z. s. a Irena Králová za Útvar koncepce a rozvoje města Plzně. Po obsáhlé diskuzi i návštěvě vnitrobloku a posouzení návrhů přímo v terénu porota vybrala projekt architekta Ondřeje Rysa z Kladna. Sám autor připomíná, že vnitroblok je svojí rozlohou srovnatelný s plzeňským náměstím Republiky a že je potřeba ochránit ho před necitlivým zastavěním a podtrhnout jeho kvality.
„Návrh přináší velkoryse pojatý prostorový koncept, který odpovídá charakteru sídliště Košutka B. Silné volné architektonické řešení zároveň umožňuje případné drobné úpravy, je připravené adekvátně reagovat na budoucí rozvoj okolí vnitrobloku. Dobře je vybrána poloha a především pojetí kavárny jako jednoduchého mobilního objektu. Návrh nejlépe reaguje na možné umístění druhého objektu kruhových garáží, pro ně využívá prostor navržený pro psí louku, která budoucí stavbě nebrání a není přitom nosným prvkem koncepce,“ říká místostarostka MO Plzeň 1 Ivana Mádlová. I z hlediska ekonomického jde dle ní o přiměřený návrh.
Podstatou vítězného projektu je ponechání volné louky ohraničené stromy, v jejímž okolí bude celá řada aktivit. Nechybí dětské hřiště, multifunkční hřiště, prostor pro mládež, altánek v podobě čtenářského hnízda, psí louka či babiččina zahrádka. Prostor ale není těmito aktivitami přeplněn.
V lednu 2017 začne jednání s autorem vítězného návrhu o další spolupráci. Výstava soutěžních projektů bude k vidění v nejbližších měsících nejen přímo ve vnitrobloku Krašovská, ale i ve vstupní hale 4. Základní školy v Plzni. Pro veřejnost bude připravena beseda za účasti autora vítězného řešení.
Druhou cenu porota neudělila a na třetím místě skončil návrh č. 2. autorského týmu Terezy Mácové a Tomáše Horalíka. Porota dále udělila odměnu návrhu č. 1 autorů PLUKK + FARA-ON union s.r.o.
Všechny soutěžní návrhy jsou uveřejněny na webu krasovska.plzen.eu, sekce 5. Soutěž.