Zprávy z Jedničky: Voda spojuje. Na Lochotíně je k vidění zajímavá výstava
Voda spojuje. Tak se jmenuje putovní výstava, která se zaměřuje na to, jak je v dnešní době možné hospodařit ve městě s vodou. Výstava je k vidění v parku U Bazénu na Lochotíně od 19. října do 26. listopadu. V pondělí 25. října v 16 hodin ji doprovodí komentovaná prohlídka, kterou povede Markéta Gregarová z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně, jenž za touto výstavou stojí.
Autoři výstavy se už během přípravy řídili jednoduchým mottem: Voda spojuje aneb Bez vody to nejde. V této souvislosti je důležité zmínit termín modrozelená infrastruktura, o kterém avizovaná výstava mnohé prozradí. Přinese totiž konkrétní řešení nejen z Plzeňského kraje, ale i jiných českých měst.
Např. v zastavěných částech měst mohou vznikat tzv. tepelné ostrovy, které nejsou pro pobyt a trávení volného času příjemné. I proto je nutné věnovat zvýšenou péči jak hospodaření s dešťovou vodou, tak zeleni ve městě ve všech jejích podobách. A tento proces nazýváme modrozelenou infrastrukturou, jde tedy o budování sítě prvků zeleně a vody, které zpříjemní a zlepší život v aglomeracích. Plzeň se touto problematikou zabývá již dlouhodobě a výsledkem jsou například již realizované zelené střechy, propustná parkoviště a zelené fasády.
Současná doba přináší řadu výzev, přičemž zavádění modrozelené infrastruktury pro snižování negativních dopadů změn klimatu je jednou z nich. Město Plzeň si je vědomo její důležitosti pro budoucí rozvoj města a má zájem ji zavádět a prezentovat její výhody veřejnosti.
„S ohledem na probíhající změnu klimatu se v posledních letech potýkáme s jiným rozložením srážek, které přicházejí méně často, ale o to s větší intenzitou. Nejen na základě těchto okolností hledáme řešení, jak s vodou ve městě zacházet,“ vysvětlila ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká.
Město Plzeň schválilo již v listopadu 2020 Koncepci odtokových poměrů, která se týká hospodaření s vodou. „Koncepce je prvním krokem ke zlepšení přirozeného koloběhu vody ve městě, ale i v jeho bezprostředním okolí. Musíme zodpovědně reagovat na probíhající klimatickou změnu a zajistit obyvatelné a zdravé podmínky pro stále rostoucí počet obyvatel města. Klíčem je právě hospodaření s vodou,“ uvedl Jaroslav Holler, vedoucí ateliéru veřejného prostoru Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.
„Město Plzeň se dlouhodobě staví zodpovědně k životnímu prostředí a snaží se vytvářet co nejlepší podmínky pro život obyvatel. Doufám, že tato výstava bude inspirací k tomu, jak přispět ke zkvalitňování prostředí, ve kterém žijeme a trávíme volný čas,“ dodala k tématu Vostracká.
Foto: Diana Matějčková