Zamykání vchodových dveří bytových domů
Obracejí se na nás občané s dotazy, zda je vydaná vyhláška, která zakazuje, z důvodu zásahu hasičů, zamykat domovní dveře u bytových domů.
K tomuto bych Vám chtěl sdělit, že k problému zamykáni vchodových dveří vydával HZS Plzeňského kraje doporučující stanovisko, které Vám níže přikládám.
Vchodové dveře obytného domu jsou brány jako úniková cesta, a proto jsou na tyto dveře kladeny požadavky z hlediska snadného a rychlého průchodu při evakuaci, nesmí bránit evakuaci osob ani zásahu požárních jednotek.
Je-li uzamykání vchodových dveří přijato sdružením nájemníků (právnické osoby) jako standardní forma provozního režimu dveří na únikové cestě, lze takové jednání kvalifikovat jako porušení povinnosti vytvářet podmínky pro hašení požárů a záchranné práce a je zde možná sankce ze strany státního požárního dozoru.
Lze sice namítnout, že každý obyvatel domu je vybaven klíči, kterými si může odemknout, a tudíž je zajištěn snadný a rychlý průchod a evakuace je bezpečná, rychlá. To je ovšem omyl, protože požadavky na evakuaci se vztahují na všechny osoby, které se v objektu nacházejí, např. návštěva, revizní technici, pracovníci údržby. Navíc se nelze spoléhat na to, že klíč budou mít v kritickou chvíli všichni u sebe.
Jaké tedy zvolit řešení, které by bylo přijatelné pro obyvatele domu a zároveň neodporovalo předpisům požární ochrany? Může to být např. tzv. paniková klika resp. panikový zámek, jejíž použití ostatně doporučuje také ČSN 73 0833 PBS.
Další důležité informace si můžete přečíst v přílohách tohoto článku.
http://www.hzscr.cz/clanek/zamykani-vchodovych-dveri-bytovych-domu-ano-ci-ne.aspx
http://www.hzscr.cz/clanek/uzamcene-vchodove-dvere-muzou-v-pripade-pozaru-ohrozit-najemniky.aspx
http://www.hzscr.cz/clanek/odkazy-pozarni-prevence-otazky-a-odpovedi-dotazy-tykajici-se-problematiky-zajisteni-pozarni-bezpecnosti-bytovych-domu.aspx
Karel Szikszay