Vedení Jedničky uctilo památku obětí druhé světové války
Památku těch, kteří padli za druhé světové války, uctilo ve středu 3. května vedení prvního plzeňského obvodu. To se zastavilo hned na čtyřech pamětních místech na Jedničce.
Pod Záhorskem. Zleva místostarostové Jedničky Jiří Rezek a JIří Uhlík, předsedkyně Finančního výboru ZMO Plzeň 1 Lucie Pernglau, starostka prvního plzeňského obvodu Ivana Bubeníčková, místostarosta Miroslav Šuma a zástupci obvodního oddělení PČR Plzeň-Vinice Kateřina Viletová a Tomáš Markvart. Snímky: ÚMO Plzeň 1
První pietní akt se konal už v 10 hodin před památníkem obětí druhé světové války u Bolevecké základní školy, a to za účasti Spolku Boleveckých rodáků, dobrovolných hasičů z Bolevce a nového ředitele zdejší školy Filipa Horáka.
„V těchto dnech si připomínáme 78 let od konce druhé světové války. Tato válka zmařila miliony lidských životů a naše společnost nesmí dopustit, aby se něco takového opakovalo. Važme si toho, že můžeme žít v míru a svobodě,“ uvedla starostka prvního plzeňského obvodu Ivana Bubeníčková, kterou na vzpomínkový akt doprovodili místostarostové Miroslav Šuma, Jiří Uhlík a Jiří Rezek.
Všichni poté zamířili k bolevecké sokolovně, kde jsou pamětní desky připomínající další oběti války, květiny položili také v parku U Bazénu, kde se nachází pomník Lidice – varují! Ten je připomínkou obětí vyhlazení obce Lidice, od kterého letos uplyne už 81 let.
Další tradiční zastavení se konalo u domu někdejšího policejního inspektora Václava Krále Pod Záhorskem 1. Zde se na přelomu let 1941 a 1942 ocitli parašutisté ze skupiny Anthropoid Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kterým Královi poskytli útočiště. Gabčík s Kubišem byli pověřeni úkolem zneškodnit zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Rodina Václava Krále za své hrdinství zaplatila cenu nejvyšší – Václav i Pavla Královi byli spolu se sedmnáctiletou dcerou Helenou umučeni v roce 1942 v koncentračním táboře Mauthausen. K pietnímu aktu Pod Záhorskem se připojila také předsedkyně Finančního výboru ZMO Plzeň 1 Lucie Pernglau a zástupci obvodního oddělení PČR Plzeň-Vinice Kateřina Viletová a Tomáš Markvart.
Vedení prvního plzeňského obvodu se zúčastní i dalších pietních aktů, které jsou spjaty s druhou světovou válkou. V pátek v poledne vedení Jedničky spolu s vedením Trojky vzpomene na hrdinství Jindřicha Křečana, který padl na Rooseveltově mostě během povstání 5. května 1945. Křečan byl zapojený do odbojové skupiny Kolo na Střele a na mostě se tehdy pokusil zastavit auto obsazené německými vojáky. Ti ho zastřelili a on svým zraněním na místě podlehl. Bylo mu pouhých 30 let.
Město Plzeň si každoročně připomíná konec druhé světové války již tradičními Slavnostmi svobody. Ty se letos konají v termínu od 5. do 8. května. Součástí doprovodného programu slavností je i akce, která se koná už ve čtvrtek 4. května před statkem U Matoušů na Bolevecké návsi. Vedení Jedničky zde spolu s místními obyvateli a hasiči zasadí lípu svobody, která je spjata s hrdinstvím jedné z posledních obyvatelek statku Barbory Raisové. Ta den před povstáním vyvěsila na zdejší lípu československou vlajku, kterou ale Němci sestřelili. Více o akci zde.
Pietní akt u památníku před Boleveckou základní školou.
U památníku Lidice - varují! Zleva místostarostové Miroslav Šuma a Jiří Uhlík, starostka Ivana Bubeníčková a místostarosta Jiří Rezek.
U bolevecké sokolovny. Zleva místostarosta Jedničky Jiří Rezek, starostka Ivana Bubeníčková a místostarostové Jiří Uhlík a Miroslav Šuma.