Úřad řeší likvidaci autovraků
Na území Městského obvodu Plzeň 1 bylo v roce 2013 prověřováno celkem 38 dlouhodobě odstavených vozidel na pozemních komunikacích.
Odboru správních činností Magistrátu města Plzně bylo postoupeno 9 vozidel, u kterých se prověřením zjistilo, že jsou nepojištěná.
Úřad městského obvodu Plzeň 1 odstranil na své náklady 1 vrak vozidla z Valtické ulice. Ostatní 4 vozidla splňující znaky vraku byla odstraněna na základě výzvy ve lhůtě dvou měsíců jejich vlastníky. Jednalo se o vraky v ulici Tachovská, Křížkova, Na Roudné a Fr. Liszta. Odstavené vozidlo z ulice Na Roudné bylo odstraněno jako věc opuštěná Úřadem městského obvodu Plzeň 3, na základě naší žádosti. U ostatních prověřovaných vozidel nebylo prokázáno splnění podmínek, za kterých by vozidlo mohlo být prohlášeno za vrak.
Úřad městského obvodu Plzeň 1 přistupuje k likvidaci vraků vozidel pouze v případě, že vozidlo je trvale technicky nezpůsobilé k provozu a není opatřeno registrační značkou. Když není možné zjistit vlastníka dotazováním při místním šetření, vyvěšujeme výzvu k odstranění vraku na úřední desku a zároveň také přímo na vozidlo. Jestliže vlastník sám vozidlo neodstraní v zákonné lhůtě do 2 měsíců, zajistí likvidaci vraku úřad na své náklady. V případě, že se v rámci likvidace autovraku podaří zjistit vlastníka dle VIN kódu vozidla, Úřad městského obvodu Plzeň 1 uplatňuje nárok na náhradu nákladů vzniklých odstraněním a likvidací vraku.
U dlouhodobě odstavených vozidel s registrační značkou zjišťujeme, zda má vlastník vozidla uzavřené platné pojištění za škody způsobené provozem vozidla. V případě, že vozidlo není pojištěné, zasíláme oznámení k Odboru správních činností Magistrátu města Plzně k zahájení správního řízení dle zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, ve znění pozdějších předpisů.
Při řízení o odstranění vraku musí úřad prokazatelně dokázat, že technická nezpůsobilost k provozu je trvalá a ne pouze dočasná a proto lze k odstranění přistoupit pouze u případů zcela zjevných a nepochybných. Zákon jasně nedefinuje pojem vozidla „trvale“ technicky nezpůsobilého k provozu, ať už vozidlo má poznávací značku či nikoliv. Když majitel sejme z vozidla registrační značku a auto odstaví, neznamená to automaticky, že jde o vozidlo trvale technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Připevněním SPZ a případnou opravou se vozidlo opět stává technicky způsobilým k provozu, kdy předchozí nezpůsobilost tak byla pouze přechodná. Podobně odstavené vozidlo s SPZ, jakkoliv zapadané listím a s prošlou technickou kontrolou ještě nemusí být „trvale“ technicky nezpůsobilé k provozu, neboť nános špíny lze odstranit a technickou kontrolu obnovit, tzn. nezpůsobilost by byla opět pouze přechodná.
Úřad městského obvodu Plzeň 1 postupuje při řešení dlouhodobě odstavených motorových vozidel dle právního rozboru problematiky autovraků zpracovaného Odborem právním a legislativním Magistrátu města Plzně. S tímto rozborem problematiky autovraků se ztotožnili i zástupci advokátní kanceláře, kteří zajišťují právní služby pro náš úřad.
Mgr. Eva Macháčková, ÚMO Plzeň 1