Senioři opět vyberou, kam se podívají
Senioři z Klubu Jednička se i v roce 2025 budou moci vydat na zájezd pořádaný prvním městským obvodem za polovinu skutečné ceny, neboť druhou doplácí úřad Plzně 1 ze svého rozpočtu. I nyní bude možné vybrat finální nabídku zájezdů v anketě, což byla loňská novinka, která u členů klubu zaznamenala velký ohlas. Díky tomu mohou senioři ovlivnit, jaké zájezdy půjdou na jaře do prodeje – a tím pádem i to, kam se vydají.
Níže je výčet 17 destinací a z nich senioři vyberou finálních 8, jež obvod během března zveřejní na webu a ve zpravodaji, který vyjde 2. 4. 2025. Tyto zájezdy pak bude úřad nabízet k prodeji. Polovinu míst bude možné rezervovat on-line, polovina bude k zakoupení napřímo v Mezigeneračním a dobrovolnickém centru TOTEM, prodej se uskuteční 15. dubna.
Jak hlasovat? Na webu www.umo1.plzen.eu bude od 2. do 30. 1. 2025 spuštěna anketa (je viditelná pod tímto článkem, aktivní bude v uvedeném období), kde bude možné vybrat preferovaný zájezd. K prodeji půjde těch osm zájezdů, které dostanou nejvíce hlasů.
Hlasovat mohou i ti, kteří nemají internet. Stačí vyplnit číslo zájezdu ve speciálním poli na str. 15 v posledním zpravodaji, vystřihnout a vhodit do schránky, která bude během ledna umístěna na recepci ÚMO Plzeň 1 v aleji Svobody.
Výběr zájezdů
1. Lodí po Vltavě z Prahy do Mělníka
Zážitková plavba lodí vybavenou restaurací a barem z centra Prahy s podplutím Karlova, Libeňského a Trojského mostu do Mělníka. Z Mělníku přejezd autobusem do Nelahozevsi k prohlídce pozdně renesančního zámku Lobkoviců a rodného domu hudebního skladatele Antonína Dvořáka.
2. Plavba po Vltavě a Vyšší Brod
Plavba lodí s nejkrásnějšími výhledy na zámek Hluboká ze staré vorařské obce Purkarec do přístavu v Českém Vrbném s úchvatnými přírodními scenériemi řeky Vltavy, skalními soutěskami i plavební komorou. Odtud autobusem k prohlídce jednoho z nejkrásnějších českých klášterů Vyšší Brod: světoznámá klášterní knihovna, klášterní galerie s jihočeskými madonami, zrekonstruovaný kostel a mimořádně vzácné klášterní poklady jako relikviář Závišův kříž či unikátní kopie drahokamy zdobeného zlatého prstenu Kateřiny z Ludanic, manželky posledního Rožmberka Petra Voka. V areálu kláštera je možné navštívit zajímavé Poštovní muzeum.
3. Skvostné zámky na české Loiře (Kostelec n. Orlicí, Častolovice)
Návštěva dvou soukromých zámků s přilehlými zahradami: překrásný empírový Nový zámek rodu Kinských v Kostelci nad Orlicí. Je naprosto unikátní stavbou, neboť nikdy nebyl přestavěn. Prohlídkovou trasou Život v biedermeieru provede přímo jeden z členů rodiny Kinských. Nedaleký malebný renesanční zámek Častolovice, rodové sídlo Sternbergů, zachránila hraběnka Diana Sternbergová, která dnes v jeho komnatách žije. K zámku neodmyslitelně patří zahrada růží a malý zvěřinec.
4. Perníkové Pardubice a Karlova Koruna
Prohlídka barokního zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, nejkrásnější světské stavby geniálního českého architekta Jana Blažeje Santiniho Eichela. V rámci vstupenky do zámku je možné prohlédnout si jízdárnu, konírny a kočárovnu, další zajímavé stavby v zámeckém parku seznamující s věhlasným chovem koní Kinských – chlumeckých plaváků. Nabízí se také příjemná procházka samotným parkem s pávy nebo posezení v zámecké kavárně Oranžerie. V Pardubicích je připravena asi hodinová procházka centrem, která představí jak historické stavby, jejichž perlou je honosný renesanční zámek mocných Pernštejnů, tak moderní stavby architekta Josefa Gočára. Pardubice proslavil perník. O historii, současné výrobě, o fintách, jak perníky hezky zdobit, bude vyprávět jeden z místních perníkářů.
5. Královská města dolního Poohří (Klášterec n. Ohří, Kadaň, Krásný Dvůr)
Neogotický zámek rodu Thunů v Klášterci nad Ohří nabízí ve svých 21 místnostech prvního patra největší Muzeum porcelánu v ČR: rozsáhlá vzácná sbírka českého, evropského a orientálního porcelánu 16.–18.století. Zámek obklopuje zahrada s parkem, kde stojí jednopatrový letohrádek s terasou a arkádovou chodbou, vyzdobený sochami J. Brokoffa, v blízkosti se rozkládá zrekonstruovaný lázeňský areál Evženie se třemi léčivými prameny. Kadaň: příjemná procházka po nejkrásnějším severočeském náměstí s bílou radnicí a bílou věží, dále bude k vidění sloup Nejsvětější Trojice, nejužší Katova ulička v Česku nebo nábřeží Maxipsa Fíka, večerníčkového hrdiny, který se zrodil v sousedním Ahníkově. Ve městě je mnoho příjemných kaváren. Nakonec prohlídka františkánského kláštera, nejvzácnější památky ve městě, usilující o zápis na seznam UNESCO. Následovat bude Krásný Dvůr, oblíbené místo filmařů, které láká na zámek přestavený F. M. Kaňkou ve stylu vrcholného baroka. Prohlídková trasa nabízí 18 místností vybavených dobovým nábytkem, sklem a porcelánem rodu Černínů. K zámku patří anglický park J. W. Goetha, který je nejstarším a největším zámeckým parkem v Čechách.
6. Litoměřice a jarní Zahrada Čech
Jarní litoměřická výstava Tržnice Zahrady Čech je oblíbenou výstavou pro všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily a milovníky přírody. Nabízí tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, potraviny, přírodní léčiva, tak i přednášky, poradenství a doprovodný program. Odpoledne z výstaviště přejezd do historického centra města.
7. České Budějovice a Země Živitelka
Země Živitelka je největší a nejnavštěvovanější výstavou, která zahrnuje široký zemědělsko-potravinářský sektor. Je určena pro odborníky i širokou veřejnost. Všichni návštěvníci se mohou těšit na novinky z oborů zemědělské techniky, myslivosti, včelařství, rybářství, chovu hospodářských zvířat, potravinářství i novátorství v oblasti výzkumu a vzdělávání.
8. Za elektřinou a historií do jižních Čech (Temelín, klášter Bechyně)
Exkurze v jaderné elektrárně Temelín. Počítačové animace představí, jak elektrárna funguje. Nejmodernější technologie pak umožní její virtuální prohlídku, kterou se návštěvník dostanete až k jadernému reaktoru či do interiéru chladící věže. Následuje Bechyně: prohlídka kláštera Františkánů, který je svým nejrozsáhlejším souborem sklípkových kleneb klenotem středověké architektury. Procházka v zámeckém parku s výhledy na slavný obloukový železobetonový most Duha. Fakultativně prohlídka soukromého renesančního zámku, eventuálně výjezd mikrobusem na jedinečný stádlecký řetězový most, poslední empírový řetězový most v Česku, který je zároveň ojedinělým mostem tohoto druhu v Evropě.
9. Santiniho hvězdy (Žďár nad Sázavou, klášter Želiv)
Fascinující příběh dvou mimořádně cenných pamětihodností, jejichž autorem je nejslavnější český architekt všech dob Jan Blažej Santini Eichel, který tvořil na přelomu 17. a 18. století ve vlastním překrásném slohu barokní gotiky. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou (UNESCO) je unikátní stavba s půdorysem ve tvaru pěticípé hvězdy, s pěti bočními kaplemi a pěti vchody. Klášter Želiv – jeden ze tří nejstarších klášterů v Česku ohromující svojí rozlohou, zachovalými prostory, slavnou historií a aktivní současnou činností. Společná prohlídka konventu kláštera včetně Santiniho kostela Narození Panny Marie. Fakultativně: 1) klášterní pivovar (zástupce řádu provede výrobním procesem, ochutnávka pivních speciálů) nebo 2) byt opata z konce 20. století nebo 3) expozice čs. motocyklů zn. Jawa, Ogar, Stadion.
10. Prezidentské lány a Královské Vinohrady
Prohlídka interiérů a zahrady barokního zámku Lány, který je od r. 1921 oficiálním letním sídlem našich prezidentů. Objekt je stavebně upravený slovinským architektem Josipem Plečnikem. Dále uctění památky Tomáše G. Masaryka u rodinného hrobu na místním hřbitově. Praha-Vinohrady: komentovaná prohlídka kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, díla Josipa Plečnika. Kostel je ukázkou jedinečného propojení klasické a moderní architektury napříč staletími.
11. Praha letecká (prohlídka letiště Václava Havla & centrum Prahy)
Zhruba dvouhodinová komentovaná prohlídka Letiště Václava Havla v Praze. Centrum Prahy: Karlova ulice – unikátní muzeum Českého granátu s překrásnými kolekcemi šperků zdobenými výhradně českými granáty. Komentovaná prohlídka na objednávku pro uzavřenou skupinu dále seznámí s lokalitami těžby českých granátů, jejich zpracováním, komentářem o energetických účincích a léčebné síle granátů. Součástí muzea je prodejní galerie. Krátkou procházkou z Karlovy ulice zamíříme přes Staroměstské náměstí na legendární kubistický věneček či dort do kavárny Grand Cafe Orient v kubistickém domě Černá Madona v Celetné ulici.
12. Nádherná Kutná Hora (Unesco) a výstavní zámek Kačina
Komentovaná prohlídka Kutné Hory s komentovanou prohlídkou interiérů chrámu sv. Barbory postaveného podle vzoru slavných francouzských katedrál (cca 2 hod.). Fakultativně: prohlídka Vlašského dvora, sídla králů v Kutné Hoře. Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Česku. Prohlídková trasa představuje 13 zámeckých komnat vybavených významným českým rodem Chotků.
13. Barokní kláštery, perly české krajiny (klášter Osek, vinařství Chrámce, Plasy)
Návštěva dvou barokních cisterciáckých klášterů, které prošly nedávnou rekonstrukcí. Krása, která tají dech. Cisterciácký klášter Osek je přezdívaný perla Krušných hor. Komentovaná prohlídka kompletně zrekonstruovaného konventního kostela Nanebevzetí Panny Marie a křížové chodby s kapitulární síní, ve které se vidí jedinečný románský kamenný stojan na liturgické knihy, který je zařazen i na seznam UNESCO. Exkurze ve vinařství Chrámce: jeho zástupce seznámí s historií vinic na Mostecku, které bylo do 20. let 20. století významnou vinařskou oblastí Čech. Chrámce se specializují na výrobu vína „košer“. Cisterciácký klášter Plasy je považován za zázrak architektury. Architekt Jan Blažej Santini Eichel ho totiž vystavěl na vodě. Seznámíte se s technickým řešením základů budovy konventu, navštívíte prohlídkový okruh Zámek, otevřený v r. 2023, který návštěvníkům představuje prostory bývalé klášterní prelatury, kterou na zámek ve 30. letech 19. století adaptoval nový majitel, kníže Metternich. Autentický interiér si návštěvníci prohlížejí sami, např. ve šlechtickém salónku je možné posadit se na vystavené exponáty apod. V areálu kláštera je k dispozici Knížecí pivovar s restaurací.
14. Skleněná krása Jablonce nad Nisou
BeadGame Alšovice: návštěva muzea výroby skla zaměřeného na výrobu skleněných korálků. Uvidíte mačkací, brousící a řezací stroje, nástroje pro zušlechťování korálků, navlékací strojky atd. Možnost výhodného nákupu korálků nebo šperků z korálků. Jablonec nad Nisou: rozhledna Petřín u hotelu Petřín, odkud se nabízejí výhledy na město a kraj, nachází se zde občerstvení. Komentovaná procházka středu města s místním průvodcem, návštěva Muzea skla a bižuterie sídlícího v secesní budově, jejíž součástí je moderní přístavba v podobě skleněného krystalu, ve které je Svět zázraků, úchvatná kolekce českých vánočních ozdob.
15. Advent: Křišťálové Vánoce (Kunratice u Cvikova, Liberec)
Kunratice u Cvikova: prohlídka kostela Povýšení sv. Kříže s Křišťálovým chrámem sklářského mistra Jiřího Pačinky a dvěma kunratickými zázraky: objeveným skleněným unikátem – skříňovým Božím hrobem z křišťálu a dvoumetrovou vitráží (Boží oko nad oltářem v presbyteriu). Návštěva sklářské dílny, výstavních prostor a skleněné zahrady. Liberec – vánoční trhy, možnost návštěvy radnice apod.
16. Německo: Rothenburg, německé hlavní město Vánoc (adventní trh)
Romantické město Rothenburg je bavorským výstavním městem historického území Franky. Má dokonale zachované městské hradby se sedmi branami táhnoucími se podél celého města, křivolaké uličky s typickými franckými hrázděnými domy s útulnými kavárnami a cukrárnami. Zdejší adventní trh má více než pětisetletou tradici. Sehnat tu můžete slavné francké víno z kozího vaku, krajové speciality jako např. bílé svařené víno, sněhové koule, dále vánoční dekorace i výrobky od řemeslníků. Rothenburg se pyšní další raritou. Má obchodní domy specializované výhradně na prodej vánočního zboží a unikátní celoroční Muzeum Vánoc, v jehož dvou patrech zhlédnete ty nejrozmanitější vánoční ozdoby a výrobky s tímto svátkem spojené.
17. Německo: Advent na Dunaji v Pasově (plavba a adventní trhy)
Bohaté adventní trhy, komentovaná procházka městem s návštěvou dómu sv. Štěpána, fakultativně návštěva Muzea skla s nádhernou a bohatou expozicí. Zážitková plavba s občerstvením po Dunaji a Innu.
Který zájezd chcete navštívit v roce 2025?
1. Lodí po Vltavě z Prahy do Mělníku (0)
2. Plavba po Vltavě a Vyšší Brod (0)
3. Skvostné zámky na české Loiře (Kostelec n. Orlicí, Častolovice) (0)
4. Perníkové Pardubice a Karlova Koruna (0)
5. Královská města dolního Poohří (Klášterec n. Ohří, Kadaň, Krásný Dvůr) (0)
6. Litoměřice a jarní Zahrada Čech (0)
7. České Budějovice a Země Živitelka (0)
8. Za elektřinou a historií do jižních Čech (Temelín, klášter Bechyně) (0)
9. Santiniho hvězdy (Žďár nad Sázavou, klášter Želiv) (0)
10. Prezidentské Lány a Královské Vinohrady (0)
11. Praha letecká (prohlídka letiště Václava Havla a centrum Prahy) (0)
12. Nádherná Kutná Hora (Unesco) a výstavní zámek Kačina (0)
13. Barokní kláštery, perly české krajiny (klášter Osek, vinařství Chrámce, Plasy) (0)
14. Skleněná krása Jablonce nad Nisou (0)
15. Křišťálové Vánoce (Kunratice u Cvikova, Liberec) (0)
16. Německo: Rothenburg, německé hlavní město Vánoc (0)
17. Německo: Advent na Dunaji v Pasově (plavba a adventní trhy) (0)
Hlasování bude aktivní od 2. 1. 2025