Plzeň zatím nechystá další velká opatření kvůli koronaviru, přijme dílčí kroky
Plzeň zatím nebude přijímat další opatření nad rámec těch, která nařídila v uplynulých dnech kvůli riziku nákazy koronavirem vláda, a těch, která souvisejí s vyhlášeným nouzovým stavem. Při zhruba dvouhodinovém večerním jednání o tom ve čtvrtek 12. března rozhodli členové krizového štábu, který svolal primátor Plzně Martin Baxa. Ten shrnul kroky, jež už město učinilo, a to ještě před vyhlášením nouzového stavu. Při jednání se nicméně členové štábu dohodli na nových menších opatřeních. Plzeň mimo jiné uzavře přední dveře vozů MHD k ochraně řidičů, uzavře kontaktní centra svých společností a další.
„Ukázalo se, že v řadě kroků, které jsme udělali, jsme napřed. To chceme i dál držet. Od 28. února, kdy poprvé zasedl náš pracovní tým, to byl zákaz návštěv v městském ústavu sociálních služeb i v dětském centru, zesílení hygienických opatření na úřadech, preventivní opatření v MHD a zvýšená dezinfekce vozů, úplné uzavření čtyř desítek mateřských škol, výzva občanům k omezení návštěv úřadů, omezení režimu sportovišť, zavření infocentra, pokyn navrátilcům z rizikových oblastí, distribuce stovek infoletáků a podobně,“ přiblížil primátor Martin Baxa. Poprvé také v ostrém režimu Plzeň otestovala aplikaci Záchranka, přes niž občany ve čtvrtek 12. března informovala o vyhlášení nouzového stavu.
Na zasedání krizového štábu se diskutovala další možná doporučení. Podle náměstka primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michala Vozobule byla v MHD v Plzni zesílena dezinfekce a aktuálně bude provedeno takzvané mlhování, tedy kompletní dezinfikování vozů, jež má účinnost až 14 dní. Stejným způsobem budou ošetřena i zákaznická centra. „Dezinfikujeme i parkovací automaty, zastavili jsme prodej jízdenek u řidiče a nově znepřístupníme přední dveře tak, abychom chránili řidiče,“ uvedl Michal Vozobule.
Co se týká Plzeňské teplárenské, Čisté Plzně či Vodárny Plzeň, opatření v nich směřují hlavně k zákaznickým centrům, ta se uzavírají, nicméně lidé budou moci řešit své záležitosti telefonicky či e-mailem. Stejně tak se omezuje osobní kontakt i při jiných činnostech, kdy například zaměstnanci úřadu zastaví místní šetření v městských bytech, výjezd havarijní služby bude jen k nutným zásahům. V případě finančních potíží nájemníků ze sociálních městských bytů, jako například samoživitelek, jež musely zůstat s dětmi doma a pocítily tak propad příjmu, bude město postupovat individuálně při případném problému s nájmem. Plzeň se také bude i nadále snažit zajistit dostatek ochranných a dezinfekčních pomůcek, což se ukazuje zatím jako jeden z největších problémů. Nově také město připraví spolu s Městskou charitou Plzeň scénář případného nouzového zásobování potravinami v domácnostech bezmocných seniorů.
Co znamená pro občany vyhlášení nouzového stavu na území České republiky?
- Zakazují se všechna divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob.
- Zakazuje se přítomnost veřejnosti v posilovnách, koupalištích, bazénech, soláriích, saunách, hudebních a sportovních klubech, zábavních zařízeních, wellness, knihovnách, galeriích. Otevřená zůstávají venkovní sportoviště.
- Restaurace musí od pátku 13. března zůstat zavřené v době od 20:00 do 6:00. Provozovny stravovacích služeb v nákupních centrech nad 5000 m2 zůstanou zavřené po celý den.
- Zavřené zůstávají také základní, střední, vysoké a nově i umělecké školy.
- Otevřené zůstávají supermarkety i menší obchody, lékárny a nemocnice. V provozu zůstává městská hromadná doprava. Restaurace jsou v provozu od 6:00 do 20:00. Může v nich být i více než 30 lidí. Zákaz se nevztahuje také na pohřby a na schůze a zasedání ústavních orgánů a veřejných osob na základě zákona.
- Od soboty 14. března 00:00 platí zákaz vstupu do ČR pro všechny cizince ze zemí: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Nizozemí, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Belgie, Dánsko, Francie, Velká Británie.
- Platí zákaz cestování pro Čechy nebo cizince, kteří mají trvalý nebo přechodný pobyt v ČR nad 90 dnů do těchto zemí: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Nizozemí, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Belgie, Dánsko, Francie, Velká Británie.
- Přes hranice budou moci přejíždět i lidé zaměstnaní v zahraničí, kteří se ale budou muset prokázat potvrzením od zaměstnavatele. Hranice bude možné překročit pouze na vybraných hraničních přechodech. Německo: Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný les, Hora sv. Šebestiána. Rakousko: Dolní Dvořiště, České Velenice, Hatě, Mikulov.
- Od soboty 14. března 00:00 platí také zákaz přepravy cestujících přes hranice ČR nad 9 osob pro všechny dopravce mezinárodní, silniční, osobní dopravy. Výjimka platí pro řidiče nákladní kamionové dopravy, vlakové čety, piloty letadel a příslušníky záchranářského systému.