Plzeň ocenila učitele. Letošnímu ročníku vévodilo poděkování za pomoc ukrajinským dětem
Na novém místě, ale jinak v klasické podobě. Město Plzeň ocenilo výjimečné pedagogy a zaměstnance svých základních a mateřských škol. Letošní slavnostní akce se konala v reprezentativní obřadní síni plzeňské radnice. Uděleny byly také ceny mecenáš školství a profesionál ve svém oboru byl uveden do síně slávy. Plzeň rozdala také letos ocenění Mimořádný počin plzeňského školství v souvislosti se zajištěním péče o děti z Ukrajiny v adaptačních skupinách. Návrhy na ocenění podávali ředitelé základních a mateřských škol, které zřizuje město Plzeň, a v některých kategoriích veřejnost a zřizovatel. Laureáti si ceny převzali v úterý 14. června z rukou primátora Plzně Pavla Šindeláře a radní pro oblast školství Lucie Kantorové, přítomen byl také náměstek Michal Vozobule. Slavnostní odpoledne zpestřil pěvecký sbor 16. základní školy Duháček se sbormistryní Nikolou Kubešovou. Již sedmý ročník akce organizuje Odbor školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně.
Ocenění za celoživotní přínos školství – síň slávy získala Dagmar Grigová. Po maturitě v září 1975 nastoupila do mateřské školy jako učitelka. V roce 1984 stála u zrodu 7. mateřské školy Plzeň, v této době měla škola 6 tříd a dvě oddělení dětských jeslí. Čistě pedagogické činnosti se věnovala do roku 1990, kdy byla jmenována do funkce ředitelky 7. mateřské školy v Plzni. V této nové roli setrvala 27 let. Pod jejím vedením prošla škola mnoha změnami, jako např. zrušením oddělení jeslí, rozšířením o odloučené pracoviště ve Žlutické ulici, kde postupně až do roku 2015 vznikaly další čtyři třídy. V roce 2010 v mateřské škole proběhla náročná stavební rekonstrukce. Dodnes je škola svým vzhledem a vybavením jednou z nejlepších škol v Plzni. Dagmar Grigová kladla velký důraz na rozvoj profesních kvalit svých i všech pracovníků, sledovala moderní trendy ve vzdělávání. Nové způsoby a možnosti vzdělávání se nebála aplikovat do praxe. Trpělivě podporovala kolegyně, začínajícím učitelkám poskytovala potřebnou metodickou podporu. Mateřská škola pod jejím vedením spolupracovala s mnoha městskými i státními organizacemi a tím šířila dobré jméno školy. V neposlední řadě se zasazovala o příjemné pracovní prostředí, vstřícné a bezpečné klima pro zaměstnance, děti a jejich rodiče. Po skončení manažerských funkcí ředitelky zůstala nedílnou součástí pedagogického týmu a nadále se s láskou věnuje těm nejmenším. Návrh na ocenění podala ředitelka 7. mateřské školy Martina Přindová.
V kategorii Pedagog roku základní školy bylo uděleno ocenění učitelce Marii Hovancové, jež učí na Bolevecké základní škole. Marie Hovancová se věnuje učitelské profesi od ukončení vysokoškolského studia od roku 1985. Jako pedagožka působila na 32. základní škole v Plzni, od sloučení této školy s Boleveckou základní školou patří k oporám pedagogického sboru této školy. Svému vystudovanému oboru český jazyk – dějepis se věnuje celý svůj profesní život. Mladou generaci vede k lásce k četbě, mateřskému jazyku i ke kulturnímu dědictví. Oceněná přispívá k dobrému jménu školy spoluprací s okolními mateřskými školami, spoluprací s pedagogickou fakultou, ale i s dalšími kulturními institucemi. V roce 2020 jí byl Knihovnou města Plzně udělen čestný titul Čtenářka učitelka města Plzně roku 2020 za přátelský vztah k literatuře, dobrou spolupráci s touto organizací a za příkladné pedagogické vedení dětí ke čtení. Návrh na ocenění podala ředitelka školy Helena Brunclíková.
V kategorii Mimořádný počin plzeňského školství bylo letos ocenění předáno laureátům v souvislosti se zajištěním péče o děti z Ukrajiny v adaptačních skupinách:
Ředitelce 31. ZŠ Plzeň Miluši Kurzové a ředitelce Bolevecké ZŠ Heleně Brunclíkové a jejich kolektivům za organizační a personální zajištění nezbytné péče o děti ve věku od 6 do 10 let a ředitelce 78. MŠ Monice Kalašové.
Zdroj: Adriana Jarošová