MO Plzeň 1 nabídne v únoru vepřové hody na statku na Bolevecké návsi
Naši předkové si po tvrdé práci během roku v zimních měsících užívali více klidu a také hojnosti. Plná sýpka, stáje a chlévy, to vše jim umožňovalo nabrat síly do další těžké práce, která vždy přicházela začátkem jara. Ke každému gruntu vždy patřila zabijačka.
Zimní období zabijaček trvá až do masopustního úterý. Po něm následuje Popeleční středa, tedy konec hodování a radovánek až do Velikonoc.
V dřívějších dobách se zabijačky konaly výlučně v zimních mrazivých měsících, kdy bylo možné množství sádla, masa, ale hlavně výrobků z vnitřností lépe uchovat. I proto se v tomto období na vesnicích odbývalo nejvíce svatebních hostin, při nichž vedle ovarů, jitrnic, jelit a pečeného masa nesměly chybět ani na sádle smažené koblížky, šišky a boží milosti.
Dnes, kdy už se staré zvyky příliš nedodržují (jako například ten, kdy byl vepř souzen podle „hrdelního práva“, hospodář musel nejprve přečíst ortel, poté poslední vůli zvířete a teprve pak mohl být čuník zabit), ale hlavně v době mrazáků a mrazicích boxů, se zabíjačky mohou konat celoročně.
Trocha historie
Protože je prokázáno, že už člověk neolitický obdělával pole a pro svou obživu vedle skotu choval i ovce, kozy a vepře, nemůže být známo, kdy se ta úplně první zabijačka konala. Zato z listin z 10. století našeho letopočtu se ví, že již v době mezi tzv. řemesla poddaná čili dvorská patřili též řezníci. Říkalo se jim carnifices, ale tehdy se zabývali pouze porážením dobytka.
Stejně tak se ví, že první masné krámy vznikly už v roce 1234 za panování Přemysla Otakara II., nalézaly se v Praze mezi hřbitovem sv. Mikuláše a kostelem sv. Václava.
První skutečný cech řeznický byl ovšem zřízen až roku 1359. Řezníky předstihli krejčí, kteří privilegium získali již v roce 1318. Řezníkům to však nemuselo nijak vadit, protože když král Karel IV. nařídil, že cechové se musejí při slavnostních příležitostech seřazovat v určitém pořádku, na první místo postavil cech řeznický.
I k životu v selském stavení, jako je statek U Matoušů na Bolevecké návsi, zabijačka neodmyslitelně patřila.
A proto jsme pro příznivce svátku jídla připravili
Staročeské vepřové hody.
Konat se budou v sobotu 22. února od 10 do 17 hodin.
Jitrnice, jelítka, tlačenku, ovar, zabíjačkovou polévku
a mnoho dalších pochutin budete moci ochutnat nebo si zakoupit sebou.
A protože nejen slaným je člověk živ budou i koláče, koblížky, štrůdl a kremrole.
Pít se bude pivo, ale také medovina, svařák a mošt.
Připraveny budou i projížďky na koni.
Celý dne bude provázet živá hudba.
Zabijačka bude moderovaná a začne v 10 hodin.
Více informací na tel. 724133737 nebo facebook Selský dvůr Bolevec.