Městský obvod Plzeň 1
ÚvodŽivot v obvoduAktuálně z obvoduZprávy z Jedničky: O kurzy nordic walking je zájem. I proto se otevírají další

Zprávy z Jedničky: O kurzy nordic walking je zájem. I proto se otevírají další

V pořadí již čtvrtý kurz organizované chůze nordic walking otevírá v tomto roce pro velký zájem první městský obvod. Projekt zvaný Jedeme dál je zdarma a je určený seniorům z Klubu Jednička, kteří chtějí aktivně trávit volný čas. Čtvrtý kurz bude zahájen v polovině listopadu a potrvá do konce ledna.

Filozofií kurzů je nabídnout seniorům pravidelné zdraví prospěšné pohybové aktivity pod odborným vedením lektorů. „Kurzy kromě toho slouží také k navazování mezilidských vztahů a podporují vznik nových přátelství a kontaktů, což je v seniorském věku velice důležité,“ vysvětluje starostka prvního městského obvodu Helena Řežábová.
Účastníci jsou na začátku každého kurzu rozděleni podle výkonnosti, věku a zdravotního stavu do skupin, v nichž poté absolvují jednotlivé vycházky. V průběhu letošního roku se kurzy konaly po třech skupinách, nově budou skupiny čtyři a stejný bude i počet certifikovaných lektorů.
Každá lekce nordic walking trvá dvě hodiny. „Na začátku si uděláme krátkou rozcvičku a vyrážíme. Vydáváme se buď směrem k Boleváku nebo Šídlováku, preferuji rovný terén. Nasadím tempo, ale v průběhu procházky se často přesouvám doprostřed nebo nakonec a ptám se, zda je všechno v pořádku a zdali třeba nejdeme moc rychle,“ popisuje lektorka Monika Anděla Šindelářová, která pracuje jako zdravotní sestra, a tak se na účastníky lekcí dívá i svým profesionálním okem. Velmi důležitý je správný styl chůze. „Když je špatný, lidé si mohou v podstatě způsobit zdravotní problémy. Právě proto je dobré začít s odborně vyškoleným lektorem,“ podotýká Šindelářová.
Skupina vždy ujde kolem pěti kilometrů. „Děláme samozřejmě i odpočinkové pauzy tak, aby to každému vyhovovalo. Též se fotíme, snímky pak účastníkům rozesílám na mobil,“ vysvětluje dále. Účastníci si v kurzu též často nacházejí kamarády. „Dámy a pánové si popovídají, sdílejí své pocity a vím, že se třeba navštěvují i mimo naše lekce. Takže kdo má zájem, seznámí se a v tom je ta krása,“ usmívá se Šindelářová.
Foto: Archiv ÚMO Plzeň 1

Poslední aktualizace: 11. 11. 2021, Miroslava Vejvodová


COVID-19

Aktuální opatření – informace pro občany