Městský obvod Plzeň 1
ÚvodŽivot v obvoduAktuálně z obvoduVedle gymnázia v Sokolovské vyrostl skatepark, vůbec první na Lochotíně

Vedle gymnázia v Sokolovské vyrostl skatepark, vůbec první na Lochotíně

Ve východní části sportoviště vedle Gymnázia Františka Křižíka v Sokolovské ulici vznikl nový skatepark. Tvoří jej celobetonová monolitická stavba, kterou využijí zejména skateboardisté a jezdci na freestylových koloběžkách. Na přilehlém hřišti pak byly doplněny nové herní prvky, např. do země zapuštěné trampolíny nebo akční balanční plošinky, vedlejší herní plocha pro házenou zůstala zachována. Hřiště bude slavnostně otevřeno v úterý 12. září, akce spojená se skateshow se zde uskuteční od 15 do 18 hodin.


Nový skatepark v Sokolovské ulici. Foto: ÚMO Plzeň 1

„Skatepark vyrostl v místě dvou nevyužívaných volejbalových hřišť,“ uvedl místostarosta Jedničky Miroslav Šuma. Ten doufá, že sportoviště po revitalizaci znovu ožije. „Na zdejším sídlišti to bude vůbec první takové hřiště a jak víme, po sportovištích takového typu je dnes poptávka,“ konstatoval. Areál bude nově otevřený i pro veřejnost. „Ve dnech výuky od 14 hodin a během víkendů, svátků a prázdnin bude fungovat ve stejném režimu jako blízký Sportpark 1,“ doplnil Šuma.
S budováním skateparku se začalo letos v březnu, na konci letních prázdnin byly stavební práce hotové, následovalo umístění mobiliáře včetně laviček či mobilní pergoly. Stavby se ujala společnost Mystic Construction, která se již téměř třicet let věnuje realizacím skateparků po celé České republice a na svém kontě jich má již desítky.
„Tento skatepark se charakterově vyznačuje středně těžkými prvky, které imitují prostředí ulice, jako jsou grindovací zídky, zábradlí a další. Dominují mu rozjezdové překážky, na jedné straně je příjemné dlouhé zešikmení, kterému říkáme beng, s horní obrubníkovou neboli slappy hranou. Na druhé straně je zapuštěná zatáčka, která ve spojení s proti rádiem vytváří minirampu. Celou jednu stranu skateparku pak lemuje dlouhý obrubníkový neboli slappy patník. Skatepark je příjemně průjezdný, a přestože je menších rozměrů, má rozmanité využití,“ popsal zástupce firmy Mystic Construction Martin Lucuk, sám nadšený skateboardista.
Stavba skateparku vyšla na 7,3 milionu korun, a to včetně umístění herních prvků, výměny závěsných sítí, úpravy tartanového povrchu v části areálu a také umístění mobiliáře včetně laviček a pergoly.
Již v úvodu bylo zmíněno, že v úterý 12. září se uskuteční slavnostní otevření skateparku. Akce vypukne v 15 hodin a návštěvníci se mohou těšit na skateboardovou show, školu skateboardu a fingerboard zónu. O hudební doprovod se postará DJ, občerstvení je zajištěno.

Poslední aktualizace: 5. 9. 2023, Miroslava Vejvodová