Městský obvod Plzeň 1
ÚvodŽivot v obvoduAktuálně z obvoduSmutná zpráva. Odešla Alena Skálová, duše zahrádky v Západní ulici

Smutná zpráva. Odešla Alena Skálová, duše zahrádky v Západní ulici

Nešťastná událost zasáhla na sklonku roku rodinu Skálových z Plzně. Na Štědrý den ji náhle opustila maminka a babička Alena Skálová, kterou v Bolevci znalo mnoho lidí. Známá byla především díky svému zahradnickému umu, starala se totiž o předzahrádku u panelového domu v Západní 3, kterou obdivují lidé z celého okolí.


Alena Skálová se svými vnuky po vyhlášení soutěže Rozkvetlá Jednička.

Alena Skálová se o zahrádku starala přes sedm let a její píle jí loni vynesla umístění mezi třemi nejlepšími pěstiteli v soutěži Rozkvetlá Jednička (v kategorii zahrádky a předzahrádky), kterou uspořádal první plzeňský obvod. „Denně na té zahrádce trávím i přes dvě hodiny,“ svěřila se nadšená zahradnice, když v srpnu přebírala cenu v doprovodu dcery a svých tří vnuků.
„Maminka zahrádku vybudovala sama. Kámen po kameni nosila z lesů, luk a strání, stejně tak donášela kytičky ze všech možných koutů. Dělala to hlavně pro radost a potěšení nejen sebe sama, ale hlavně všech lidí, kteří mají rádi přírodu, tak jako ji milovala ona. Říkávala, že příroda nám dává sílu, energii a štěstí. Pořád na ni budeme vzpomínat jako na laskavou, dobrou a spravedlivou ženu,“ svěřila se Alena Skálová ml.
Ty, kteří její maminku znali, prosí o tichou vzpomínku, když třeba kolem předzahrádky v Západní 3 půjdou. „Její duše je tam pořád,“ zamýšlí se dcera a připojuje maminčin oblíbený citát od Alberta Einsteina. „Radost vidět a rozumět, to je nejkrásnější dar přírody.“

Před Západní 3. Dílo Aleny Skálové. Foto: Archiv Skálových

Poslední aktualizace: 9. 1. 2023, Miroslava Vejvodová