Městský obvod Plzeň 1
ÚvodŽivot v obvoduAktuálně z obvoduJednička informuje - Tramvaj přijela na Vinice už v úterý ráno. Zahájila výstavu o plánované lince

Jednička informuje - Tramvaj přijela na Vinice už v úterý ráno. Zahájila výstavu o plánované lince

V ulici Na Chmelnicích, konkrétně u autobusové zastávky Brněnská, byly v pondělí 13. září položeny panely a kolejnice, na kterou v úterý ráno „přijela“ skutečná tramvaj. Začala zde totiž výstava, která pojednává o plánované výstavbě nové tramvajové linky na Vinice. Ta potrvá do 22. září.

Během této doby se lidé budou moci seznámit se zamýšleným projektem. „Přijďte si prohlédnout, jak by slušela moderní tramvaj sídlišti Vinice. Součástí představení tramvaje je i prezentace výsledků studie záměru dostavby tramvajové trati a vizualizace a plány na revitalizaci ulice Na Chmelnicích. Tramvajový vůz s vnější výstavou bude volně přístupný denně od 7 do 19 hodin,“ zvou organizátoři ze Správy veřejného statku města Plzně.
Záměr vybudovat tramvajovou trať na Vinice bude také projednán s veřejností, a to 16. a 20. září od 17 hodin, kdy budou moci lidé diskutovat s představiteli města a prvního plzeňského obvodu. „Za doprovodu projektantů a dopravních odborníků z technických úřadů města si můžete výstavu prohlédnout v každou celou hodinu od 14 do 18 hodin. Přijďte nám sdělit své představy, jak by měla doprava na sídliště Vinice vypadat v blízké budoucnosti,“ dodávají organizátoři.
Budoucí tramvajová linka č. 3 má přinést zvýšení přepravní kapacity, zlepšení komfortu cestování a zrychlení dopravního spojení Vinic s centrální částí města. Díky jízdě po samostatném tramvajovém pásu se cestující vyhnou zácpám a možným zpožděním, autobusy nahradí ekologičtější tramvaje. Vinice se tak stanou místem na dobré adrese.
Na Vinicích má být postaven dvoukolejový tramvajový úsek v délce 1,5 kilometru, jenž se má stát součástí tramvajové linky č. 3 v trase Vinice – Sady Pětatřicátníků – Hlavní nádraží – Mikulášské náměstí, která tak rozšíří nabídku spojů také pro cestující z centrální části města.
Nový úsek začíná odbočkou za zastávkou Zoologická zahrada do dělícího pásu ulice Na Chmelnicích. Jeho konečná je umístěna za křižovatkou s ulicí Znojemská, což nevyloučí jeho další možné pokračování do severozápadní části rozvojového území. V návrhu jsou zastávky u křižovatek Nad ZOO, Brněnská, Sedlecká a Znojemská umístěné tak, aby k nim převážná většina obyvatel sídliště Vinice měla pohodlnou docházkovou vzdálenost.
Jako u ostatních velkých dopravních projektů je příprava záměru administrativně i časově náročná. První tramvaje by mohly na Vinice dojet do roku 2030. Při financování projektu se počítá s významným využitím fondů Evropské unie i našeho státu. Více o projektu lidé najdou na www.trojkounavinice.cz.
Foto: Miroslav Klas
Vizualizace: KUBE, s. r. o.

Poslední aktualizace: 14. 9. 2021, Miroslava Vejvodová


COVID-19

Aktuální opatření – informace pro občany