Městský obvod Plzeň 1
ÚvodŽivot v obvoduAktuálně z obvoduJednička informuje: Pod Bílou Horou vznikly první zelené zastávky v Plzni

Jednička informuje: Pod Bílou Horou vznikly první zelené zastávky v Plzni

V Plzni vznikly první dvě zastávky městské hromadné dopravy se zelenou střechou. Nacházejí se mezi kruhovými objezdy ve stanicích Nádraží Bílá Hora a byly vybudovány v rámci výstavby první části východního okruhu, která svedla dopravu mimo rekreační oblast u Velkého Boleveckého rybníka.

„Zelené prvky pomáhají ve městech snižovat teplotu a zároveň zadržují dešťovou vodu. Vnímám je jako veliký přínos,“ uvedla starostka prvního městského obvodu Helena Řežábová.
Jednoduše řešené přístřešky mají střechu s rozchodníkovou rohoží. Stejná je umístěna např. i na stavbě před hlavním vlakovým nádražím zvané Paluba Hamburk. Tyto rohože se pěstují v České republice, a jsou tedy dobře připravené na zdejší klima. Výhoda rozchodníku je v tom, že dokáže udržet vodu ve svých listech, a přečkat tak nevlídné počasí ať už s nízkými, nebo vysokými teplotami. Hustě zatravněný koberec má vysokou regenerační schopnost a lze ho použít pro veřejnou zeleň, soukromé zahrady, vegetační střechy i zátěžové plochy.
Rohože obsahují vrstvu substrátu a v něm je zakořeněná směs více druhů rozchodníků. Podobné se používají např. i pro tramvajové pásy a v Plzni se objeví na právě rekonstruované trati linky č. 1 na Plaské ulici.
Foto: Diana Matějčková

Poslední aktualizace: 9. 11. 2021, Miroslava Vejvodová


COVID-19

Aktuální opatření – informace pro občany