Městský obvod Plzeň 1
ÚvodŽivot v obvoduAktuálně z obvoduJednička informuje: Plzeň uctila památku Earla Ingrama. S veteránem se rozloučila i starostka Jedničky

Jednička informuje: Plzeň uctila památku Earla Ingrama. S veteránem se rozloučila i starostka Jedničky

U pomníku Díky, Ameriko! se ve středu 29. září konal pietní akt k uctění památky amerického veterána Earla Ingrama, který v pondělí 27. září zemřel ve věku 99 let. Ingram v květnu 1945 osvobozoval pod velením generála Pattona Plzeň.

 

„Zemřel člověk, který se do dějin Plzně zapsal jednou provždy. Při oslavách osvobození jsme se s ním setkávali bezmála každým rokem a poznali jsme jej nejen jako člověka statečného a odvážného, nýbrž i veselého, optimistického a velmi energického. Člověka, který miloval setkávání s Plzeňany a návštěvníky oslav osvobození. A my Plzeňané jsme milovali jeho,“ pronesl primátor Martin Baxa.

 „Chtěl bych jménem svým i jménem Plzeňanů vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým. Slavnosti svobody už nikdy nebudou jako dřív, pan Earl Ingram patřil k našim nejvzácnějším hostům, byl tváří i duší našich oslav osvobození,“ doplnil Baxa. Spolu s ním se pietního aktu z vedení města zúčastnili také náměstkyně Eliška Bartáková a radní Vlastimil Gola. Za Velvyslanectví Spojených států amerických byl přítomen James Hackbarth, vojenský přidělenec velvyslanectví pro obranu a vzdušné síly, a vedoucí kanceláře pro obrannou spolupráci Joshua Passer (na spodním snímku). Přítomni byli i hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová, vedení prvního a třetího městského obvodu a zástupci Patton Memorial Pilsen.
 
„Na činy takových lidí, jako byl pan Earl Ingram, nesmíme nikdy zapomenout. Byl to odvážný člověk. Čest jeho památce,“ uvedla starostka prvního městského obvodu Helena Řežábová, která se zúčastnila pokládání květin (na snímku).
 
Během pietního aktu zazněl také vzkaz, který Earl Ingram zaslal do Plzně ze svého bydliště v Severní Karolíně během pandemie koronaviru: „Musíme si počkat další rok. Čekal jsem i v minulosti a vyplatilo se to. Hlavním cílem teď je zastavit šíření viru a zůstat zdraví. Slunce zase vysvitne. S optimismem proto hledím i na svou účast na dalších Slavnostech svobody v České republice, kde se opět uvidím se svými přáteli.“

Earl Ingram, jenž se narodil 2. září 1922, byl velitelem 2. čety roty L 38. pěšího pluku druhé pěší divize Armády Spojených států amerických. Odvedený byl roku 1940. V srpnu 1944 přistál ve Skotsku, odkud se přesunul vlakem do Southamptonu v Anglii. Následovala noční plavba na malé lodi přes kanál La Manche a vylodění na pláži Omaha, odkud postupoval Evropou až do Plzně. Během války dosáhl hodnosti nadporučík. Několik měsíců po 2. světové válce zahájil kariéru jako profesionální voják. V aktivní službě byl více než 34 let. Žil v Severní Karolíně.

„Když jsem přijel do Plzně v květnu 1945, setkal jsem se s těmi nejvděčnějšími a nejšťastnějšími lidmi, jaké jsem kdy viděl. Vzali nás do svých domovů a chovali se k nám jako ke znovuobjeveným členům rodiny. Z času stráveného v Plzni během května 1945 mám mnoho příjemných vzpomínek, ale ten srdečný způsob přijetí, jímž jsem byl přivítán spolu s ostatními americkými vojáky, pro mne osobně rezonuje jako nezapomenutelná a zásadní vzpomínka,“ zavzpomínal v minulosti Earl Ingram.

 

Poslední aktualizace: 30. 9. 2021, Miroslava Vejvodová


COVID-19

Aktuální opatření – informace pro občany