Bolevcem prošel rekordní masopustní průvod
Do masopustního veselí na Selském dvoře U Matoušů a Bolevecké návsi, které se konalo v sobotu 10. února, se zapojilo přes osm desítek masek, což je od roku 2022, kdy byla tradice boleveckého masopustu obnovena, rekordní číslo. Na akci pořádané ve spolupráci prvního plzeňského obvodu, Národního památkového ústavu a místních obyvatel si našly cestu na čtyři tisíce lidí.
Tanečníci JISKRY 58 měli početné publikum. Foto: Milan Svoboda
Vše vypuklo v 10 hodin, kdy na statek U Matoušů dorazil průvod maškar v čele s kecalem nebo také laufrem, za něhož se přestrojil místostarosta Jedničky Jiří Rezek. Jménem všech požádal starostku Ivanu Bubeníčkovou o svolení k masopustní veselici. Ta jej udělila spolu s klíčem od obce. „Přeji vám, ať je vaše putování po zdejších staveních co nejveselejší, ať pobavíte nejen sebe, ale i ty, kteří se k nám do Bolevce přišli v tento den podívat,“ pronesla a přítomní se začali radovat. O muziku se postaral Plzeňský MLS (malý lidový soubor), který doprovodili tanečníci z JISKRY 58. Ti také vyzvali starostku k prvnímu tanci. Průvod se poté vydal na obchůzku po deseti dvorech na Bolevecké návsi, nechyběla ani dvě veřejná zastavení s hudbou a tancem v horní a dolní části návsi, která si nenechaly ujít na tři stovky přihlížejících.
Po půl druhé odpoledne se průvod vrátil na statek U Matoušů, hodinu nato se v tamějším sadu konal pohřeb Bakuse. Ten přišel o hlavu a byl zasypán hnojem.
Na boleveckém masopustu stejně jako v uplynulých letech vystoupil sbor Jiřičky z 34. ZŠ pod vedením energické Jarmily Procházkové, nechyběla pak ani komentovaná ukázka porcování prasete nebo povídání o tradici masopustu.
Již bylo zmíněno, že masopust byl v Bolevci obnoven v roce 2022, letos se tedy konal třetí ročník. „Při nahlédnutí do bolevecké kroniky zjistíme, že tradiční průvod maškar je v ní naposledy zmíněn před druhou světovou válkou, najdeme také záznamy o tanečních zábavách konaných před Popeleční středou,“ vysvětlila správkyně Selského dvora U Matoušů Mirka Kubatová Pitrová. O samotném masopustním veselí pak kronika hovoří jako o tzv. bláznových dnech. „Jsem ráda, že se tradici podařilo obnovit a že si i v dnešní době můžeme připomenout obyčeje našich předků,“ doplnila správkyně.
Selský dvůr U Matoušů je jedinečnou a hodnotnou ukázkou lidové architektury nejen na západě Čech a v letech 2019 až 2021 prošel nákladnou rekonstrukcí. Nebývalý kontrast nabízí jeho umístění na staré Bolevecké návsi, která stojí uprostřed panelového sídliště, jež zde vyrostlo na přelomu 70. a 80. let 20. století. Díky silným hlasům rodáků a odborníků nebyla tehdy náves srovnána se zemí, což se stalo např. na Skvrňanech či Doubravce. Statek je ve správě Národního památkového ústavu a od roku 2008 se pyšní statusem národní kulturní památky.
Laufr v podání místostarosty Jiřího Rezka přebírá od starostky Ivany Bubeníčkové klíč od obce. Masopustní veselí může začít. Foto: Milan Svoboda
Průvod maškar. Foto: Milan Svoboda
Radujme se! Foto: Milan Svoboda
Selský dvůr U Matoušů byl centrem masopustního dění. Foto: Milan Svoboda
Plzeňský MLS (malý lidový soubor). Foto: Milan Svoboda
Tvořivé dílny v maštali byly v obležení dětí. Foto: Milan Svoboda
Během masopustního veselí vystoupil na statku U Matoušů pěvecký sbor Jiřičky z 34. ZŠ. Foto: Milan Svoboda
Komentovaná ukázka porcování prasete. Foto: ÚMO Plzeň 1
Moderátor Stanislav Jurík si povídal s novou správkyní statku U Matoušů Mirkou Kubatovou Pitrovou o tradici masopustu v Bolevci. Foto: Milan Svoboda
Masky oblékly i ti nejmenší. Foto: Milan Svoboda
Pohřeb Bakuse v sadu u statku. Foto: Milan Svoboda