Městský obvod Plzeň 1
ÚvodŽivot v obvoduAktuálně z obvoduNejen příležitost k chůzi přináší "Jedeme dál"

Nejen příležitost k chůzi přináší "Jedeme dál"

Jak ten čas rychle letí. Při tréninku „JEDEME DÁL“ máme čas a probíráme vždycky spoustu věcí… Co se právě děje v rodině, kam se chystáme o víkendu, jaké jsme viděli představení v divadle… No a v poslední době často mluvíme o vánočních zvycích, rituálech…
Co jsme diskutovali tento týden?
Další neděle za námi a to stříbrná. Letos vychází na 16. prosince.  Zapálili jsem 3. svíčku. Svíčka se jmenuje Přátelství a měla by být růžová. Další neděle, která nás čeká je zlatá a vychází na 23.12. Zapálíme čtvrtou adventní svíčku Svíčka se jmenuje Láska.

V tento adventní čas si také připomínáme symboly Vánoc a tím nejdůležitějším je pro mnohé rodiny určitě stromeček.

Stromeček  

Dnes si jen těžko dovedeme představit Vánoce bez ozdobeného stromečku. Zelený stromek ověšený ozdobami, řetězy a čokoládovými figurkami je nedílnou součástí Vánoc. Zdobení stromečku jako vánoční obyčej pochází z Německa. V půli 17. století se vánoční stromky začaly častěji objevovat v soukromých domech. Z Německa se zvyk v 19. století rozšířil po Evropě, a to spíše ve městech než na venkově. V Čechách ozdobený vánoční stromek poprvé postavil ředitel Stavovského divadla v Praze Jan Karl Liebich ve své vile v Libni jako překvapení pro své přátele o vánocích roku 1812. První svíčky se v Zemích koruny české na vánočním stromku objevily roku 1860. Po českém venkově se však vánoční stromeček jako tradice rozšiřoval jen velmi pomalu.

Poslední aktualizace: 19. 12. 2018, Šárka Martínková