Městský obvod Plzeň 1
ÚvodŽivot v obvoduAktuálně z obvodu„ Jedeme dál “– Technika chůze z kopce a do kopce

„ Jedeme dál “– Technika chůze z kopce a do kopce

Máme tu dalších pár metodických rad pro naše účastníky NW chození. Krajina naší krásné české země má různý terén. Na cestách potkáme jak členitý s mírnými výškovými rozdíly, tak rovný pozvolný. Proto si pojďme říci, jak chodit s holemi do kopce a z kopce.
TECHNIKA CHŮZE S HOLEMI Z KOPCE
Oproti chůzi po rovině je rozdílná technika hlavně ve výrazném zkrácení kroku. Vzhledem k tomu, že jsou kolena neustále pokrčená je sníženo i těžiště těla. Při chůzi z kopce jsou kroky výrazně kratší. Chodidla jsou v kontaktu se zemí celou plochou a přibrzďují pohyb těla. Odpich holemi je méně výrazný. Tělo máme kolmo k terénu. Váhu těla více přeneseme na hole, odlehčíme tím kloubům dolních končetin.
Pozor: Hrot hůlek nezapichujeme příliš před tělo, aby nedošlo k úrazu.
 
TECHNIKA CHŮZE S HOLEMI DO KOPCE
Při chůzi do kopce je předklon trupu větší, kroky jsou delší než u chůze přímé. Zapojeny jsou více svaly horní poloviny těla a intenzivněji pracují i svaly zadní strany stehen a lýtka. Účinné používání holí umožňuje prodloužit krok během stoupání a zároveň tak odlehčuje dolním končetinám. Chůze do mírného kopce je výborným nácvikem správného používání holí pro začátečníky, umožňuje jim rychleji pochopit podstatu pohybu.

Poslední aktualizace: 29. 7. 2019, Šárka Martínková