Městský obvod Plzeň 1
ÚvodŽivot v obvoduAktuálně z obvoduJedeme dál A NW chůze a NW hole

Jedeme dál A NW chůze a NW hole

Dnes si řekneme o základním nástroji, který využíváme při každé tréninkové vycházce a tím jsou NORDIC WALKING HOLE.
Pojďme si připomenout co to je Nordic Walking chůze....? Jedná se o přirozenou chůzi s aktivním pohybem paží. Je to křížová koordinace pohybu během chůze spojená s odrážením holemi....čili jednoduše řečeno pravá noha, levá ruka a naopak. Nordic Walking chůze je nejefektivnější při co největším rozsahu paží při odrážení. Regulování intenzity spočívá v pohybu rukou a síle odrážení holemi, nikoliv v rychlosti chůze. Tempo si samozřejmě každý určuje sám podle své fyzické kondice a zdatnosti.

Co je důležité pro používání holí NW?

Pevné uchycení hole na ruce řemínkem.
Normální chůze, volně otevřené ruce a hole podél těla, ruce se při chůzi volně pohybují. Jděte pomalu, ale prodlužujte kroky a pohyby rukou. Trup by se měl při chůzi mírně vychýlit dopředu ,tělo držte vzpřímené, boky otáčejte směrem dopředu, během pohybu ruky musí být hůl pevně sevřená, když je ruka s holí zcela vzadu, je třeba stisk uvolnit a dlaň rozevřít. Paže jsou velice blízko těla. Odrážejte se holemi silou. Tempo chůze si samozřejmě určujte každý sám dle své fyzické kondice a zdatnosti.
Hole pro Nordic Walking: Neslouží jako opora. Jsou lehké, štíhlejší, mají zešikmenou koncovku - kvůli stylu chůze. Mají nejen madlo, ale také rukavičku, která pomáhá při rychlém stylu chůze, kdy se ruka v jedné fázi pouští madla - díky rukavičce tedy hůl neztratíte.

Poslední aktualizace: 12. 6. 2019, Klára Šimanová